A szelektív hulladék szállítási időpontja:
minden hónap harmadik csütörtöki napja.
A szelektív (sárga) kukák ürítése
Az edényeket kora reggel. Vagy azt megelőző nap este kell kihelyezni jól látható, megközelíthető helyre.
A szelektív hulladékot csak a tartályból ürítik, a mellé rakott zsákokból és egyéb tároló eszközökből nem szállítják el.
Miért fontos, hogy szelektíven gyűjtsük a hulladékot?
Földünk tisztaságának megóvása, természeti környezetünk védelme az emberek gondolkodásmódján is múlik.
Környezettudatos életmódra kell törekednünk, amihez hozzátartozik például az is, hogy nagyobb kiszerelésben vásároljuk a termékeket és vászonszatyorral menjünk bevásárolni, hogy a lehetőségekhez mérten minél kevesebb szemetet halmozzunk fel. Ha olyan termékeket vásároltunk, melyeket újra lehet hasznosítani, akkor fajtánként válasszuk őket külön és vigyük őket a gyűjtőhelyre. Ha veszünk egy fél literes üdítőt, töltsük újra többször, majd miután végképp elhasználódott, a palackot dobjuk a szelektív gyűjtőbe.
Gondoljunk csak bele, milyen sokat tehetünk azzal, ha szelektíven gyűjtünk. Az újrahasznosított műanyagból készülnek például fogasok, fólia, sőt még ruhadarabok is. A beolvasztott fémeket az autógyártásban használják fel. Egy polár pulóvert 27 PET palackból lehet előállítani, egy bicikli elkészítéséhez pedig 670 alumínium doboz szükséges. Az üvegből ugyanúgy üveg lesz, viszont elkészítésük ebben a formában sokkal kevesebb energiát igényel, mintha homokból állítanák elő. Újrahasznosított papírból készítenek például kéztörlőt, vagy toalettpapírt és a kedvelt puzzle-t is ebből állítják elő.
A város feladata, hogy biztosítsa a megfelelő feltételeket minden egyes háztartás számára, nekünk, lakosoknak pedig tudatosítanunk kell, hogy rajtunk is múlik a városunk és környezetünk tisztasága.
A szelektív (sárga) kukákról
A sárga színű tartály a háztartásokban keletkező PAPÍR, MŰANYAG és FÉM hulladék elkülönített gyűjtésére szolgál.
Elhelyezhető benne:
· Újságok, folyóiratok, füzetek, könyvek, hullámpapírok, csomagolópapírok, kartondobozok, kiöblített italos kartondobozok (tejes-, gyümölcsleves doboz),
· Üdítős és ásványvizes PET palackok, kiöblített háztartási flakonok és azok lecsavart kupakjai (pl. samponos, habfürdős),
· Háztartásban előforduló tiszta fóliák (szatyrok, tasakok, csomagoló fóliák), kimosott tejes-, joghurtos poharak,
· Különféle háztartási fémhulladékok (pl. evőeszközök) és fémdobozok (italos– és konzervdobozok).
A dobozokat, flakonokat lapítva kell az edénybe helyezni, hogy minél kevesebb helyet foglaljanak, ezáltal minél több hulladék férjen a tartályba.
Kérjük, NE dobjanak bele:
· Élelmiszer-maradványokat és egyéb szennyeződéseket tartalmazó (pl. olaj, zsír, oldószer) papírokat, használt papírzsebkendőt, szalvétákat,
· Zsíros, olajos, háztartási vegyi anyaggal szennyezett (nem kimosott) flakont, margarinos dobozt, élelmiszer-maradványt tartalmazó műanyagot, hungarocellt,
· CD-lemezt, magnó– és videókazettát, egyéb műanyagnak ítélt hulladékot (pl. nejlonharisnya), mert az újrahasznosításuk jelenleg nem megoldott! A fémhulladékok esetében is fontos, hogy azok kiöblítve, tisztán kerüljenek a tartályba.
Amennyiben a tartályok települési szilárd hulladékot is tartalmaznak, úgy a hulladékot nem szállítják el, és erről a lakókat írásban tájékoztatja.