Petőfi Sándor Általános Iskola

Néhány adat régebbről

Petőfi Sándor Általános Iskola

Pitvaros

 

Néhány adat és gondolat a pitvarosi iskola történetéből

1900 augusztus 11-én merült fel, hogy a pitvarosi felekezeti iskola állami kezelésű legyen. A község képviselő testülete magára vállalta az iskola gondját, de pénz és jövedelem nem volt. A Közoktatási Minisztériumtól kért segítséget.

Az iskolaköteles tanulók létszáma 320-340 volt, és 6 tanterem állt rendelkezésre, ezért új iskola építése vált szükségessé. Az állam építtetett fel egy 4 tantermes iskolát. ( A jelenlegi iskola Kossuth utca felőli szárnya). Újabb fejlődést jelentett az iskola életében az új emeletes iskola felépítése. Ez idő tájt a tanulók létszáma 350 fő körül volt. Az oktatás magyar nyelven folyt, a hittant tanították szlovákul.

1945-ben a tanulók létszáma 400 főre emelkedett. A front elvonulása után megindult a tanítás. Nagy gondot okozott a szlovák nyelv oktatása, mivel nem voltak szlovák nyelvű képzett pedagógusok, aki a szlovák nyelvet megfelelő szinten ismerték volna. Viszont a szülők nagy része ragaszkodott ahhoz, hogy gyermeke anyanyelvi oktatásban részesüljön.

Az országos rendelet értelmében 1948 június végén került sor az iskola államosítására. Az 1949-50-es években igen jelentősen növekedett a tovább tanulók száma ( kb. a végzettek 40 %-a ) . 1949-es év  eseményeként említhetjük  meg a dolgozók iskolájának beindulását, amely ezután is tovább működött.

Nagy változást hozott az iskola életében az 1963 augusztus 31-én történt körzetesítés. Körzeti iskola lett a pitvarosi. Ezután ide jártak és jelenleg is ide járnak Ambrózfalva, Csanádalberti és Nagyér felsőtagozatos tanulói. Az alaposan megnövekedett tanulói létszám tanterem gondot is okozott. Már megkezdődött a jelenlegi műhelyterem építése, de befejezésre és átadásra csak 1964-ben került sor. 1963- ban került kialakításra az Arany János u. 16 sz. alatti szükségtanterem, ahol délelőtt és délután folyt a tanítás. Így mérséklődött a tanterem szűke.

Szükségessé vált egy napközi otthon felépítése, mely magába foglalta a konyhát, ebédlőt, kiszolgálóhelyiségeket, az emeleten pedig 3 foglalkozási termet, játszó- és nevelői szobát. Ennek átadására 1968-ban került sor. Az épületben kapott helyet az alsótagozat. Így megszűnt a váltakozó tanítás. A „nagy” iskolai tantermek megújultak, padozat csere és fűtés korszerűsítés lett elvégezve. Szaktantermek kialakítására is sor került. A fejlődés tette szükségessé zárt előtér ( zsibongó ) létrehozását a műhelyterem átalakítását, két tanterem került kialakításra ott. A sportpálya kialakítása mellett sor került a salakos futópálya és kosárlabdapálya létesítésére.

Az iskola területe a korábbiakhoz képest nem növekedett, de kihazsnáltsága fokozódott, létrejött a számítástechnikai szaktanterem, a vizesblokk, a meglévő termek délután a zeneiskola működését szolgálják. Kinőttük az iskolában lévő tornaszobát, új és tágas tornateremmel bővült az intézmény. Az Ifjúsági Ház elkészülte a könyvtár, a tánciskola, teleház szolgálja mindazt amit 1900 aug.11-én az akkori képviselő testület magára vállalta az iskola gondját, amit a jelenlegi képviselő testület is tesz, hiszen tavaly megkezdődött az iskola felújítása, amely ebben az évben tovább folytatódik.

                                                                                  Lejegyezte

                                                                                  Tengerics László

                                                                                  ny. tanár


 


2003-05-30 11:44